دکتر مهدی گلشنی

استاد ممتاز داشنگاه صنعنی شریف

Mehdi Golshani

Professor of Physics

Department of Physics , Sharif University of Technology

زندگینامه دکتر مهدی گلشنی

دکتر مهدی گلشنی بهمن 1317 در شهر اصفهان دیده به جهان گشود. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در مدرسه فرهنگ اصفهان و دبیرستان ادب به انجام رساند و همزمان با تحصیل در دبیرستان به یادگیری دروس حوزوی، علوم ادبی، منطق و حکمت پرداخت و در امتحانات ادبی سال پنجم دبستان در اصفهان و امتحانات کشوری حائز رتبه اول شد. 
پس از اخذ دیپلم ریاضی با موفقیت در آزمون ورودی رشته فیزیک دانشگاه تهران تحصیلات عالی را آغاز کرد. در سال 1339 موفق به دریافت مدرک لیسانس در رشته فیزیک از این دانشگاه با کسب رتبه اول رشته فیزیک و رتبه اول دانشکده علوم شد و در همین سال دوره آموزشی الکترونیک و فیزیک هسته ای را در مراکز اتمی دانشگاه تهران گذراند. سپس برای ادامه تحصیل رهسپار ایالات متحده آمریکا شد و تحصیلات تکمیلی تا دریافت مدرک دکترای فیزیک را در دانشگاه برکلی( ایالت کالیفرنیا) ادامه داد. 
دکتر گلشنی در سال 49 13 به میهن بازگشت و خدمت خود را با سمت استادیار فیزیک در دانشگاه صنعتی شریف آغاز کرد و با طی مدارک علمی در سال 1364 به رتبه استادی این دانشگاه ارتقا یافت. 
وی در سال 1369 به عنوان یکی از اعضای پیوسته اولیه فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران برگزیده شد. 
دکتر گلشنی منشا خدمات علمی و فرهنگی متعدد بوده است مانند پایه گذاری گروه فلسفه علم در دانشگاه صنعتی شریف و فعالیت موثر در راه اندازی دکترای فیزیک در این دانشگاه به عنوان اولین دوره دکترای فیزیک در ایران؛ همچنین پایه گذاری تحقیقات در زمینه فیزیک بنیادی در کشور؛ فعال کردن تحقیقات در زمینه های علم و دین و فیزیک و فلسفه در ایران؛ مشارکت در برنامه ریزی و تاسیس مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات؛ عضو موسس انجمن بین المللی علم و دین در کمبریج بریتانیا؛ مشاوره و مشارکت در پروژه کنفرانس علم و جستجوی معنویت (برکلی، ایالات متحده 1998) که نقطه عطفی در تاریخ مناسبات علم و دین در غرب محسوب می شود؛ راه اندازی نشریات /نامه علم و دین/ آفاق الحضاره اسلامیه و نامه علوم انسانی در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی/ راه اندازی مرکز تحقیقات امام علی (ع) / پژوهشکده اقتصاد / گروه اندیشه سیاسی اسلام/ گروه غرب شناسی/ گروه مطالعات زنان/ گروه علم و دین/ گروه فلسفه برای کودکان و دوره های دکترای تاریخ علم در تمدن اسلامی و دکترای فلسفه علم در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی. 
دکتر گلشنی در انجمن ها و موسسات علمی و فرهنگی نیز فعالیت مستمر و موثر دارد که از آن میان می توان به موارد زیر اشاره کرد. عضویت در : انجمن فیزیک ایران، فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران ، آکادمی علوم جهان اسلام ، انجمن مدرسان فیزیک آمریکا، انجمن بین المللی علم ودین، انجمن اروپایی علم و الهیات، انجمن مطالعه علمی دین، مرکز الهیات و علوم طبیعی در برکلی، مرکز بین المللی فیزیک نظری در تریست ایتالیا، مرکز اسلام و علم در کانادا، موسسه تعامل الهیات با علم و تکنولوژی در آمریکا،و موسسه علم و دین متانکسوس در آمریکا.

نظرات ( 1 )

  1. برنامه آقای گلشنی را در برنامه مستند دیدم وخوشحال شدم که در مورد علم و دین ایشان آرزوهای مرا تجربه کرده اند ما به داشتن ایشان افتخار میکنیم

نظر خود را بیان کنید

لطفا موارد الزامی رو پر نمایید.ایمیل شما منتشر نخواهد شد. *

کتاب ها

کتاب ها

الف ـ تأليفات 1- قرآن و علوم طبيعت، (تهران: انتشارات اميركبير، 1364)؛ چاپ سوم: نشر مطهر، 1380 مساله جایگاه علوم طبیعت(علوم فیزیکی و زیستی)در قرآن همواره مورد بحث ...
web hit counter